نصب و راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه

تلفن تحت شبکه که آن‌ را با نام‌های “تلفن‌ IP” یا “تلفن‌ VoIP” نیز می‌شناسیم، یک انقلاب در زمینه ارتباطات تلفنی محسوب می‌شود. این تلفن‌ها از دیدگاه کاربران معمولی مانند تلفن‌های سنتی عمل می‌کنند؛ اما در حقیقت، عملکرد بسیار بهتری نسبت به آن‌ها دارند. ماهیت و نحوه کارکرد تلفن تحت شبکه حتی برای برخی از کاربران حرفه‌ای این دستگاه‌ها، هم‌چنان جای سوال و ابهام دارد.

نام تلفن‌های IP معمولا در کنار مفاهیمی هم‌چون VoIP و مراکز تلفن تحت شبکه قرار می‌گیرد. در حقیقت، مهم‌ترین تفاوت یک تلفن تحت شبکه با تلفن‌های آنالوگ و سنتی، به روش آن‌ها برای انتقال صدا باز می‌گردد. جایی که تلفن IP از اینترنت برای انتقال صدا استفاده می‌کند.

در این مقاله از بلاگ ایده آل گستر به بررسی کامل و تخصصی تلفن تحت شبکه خواهیم پرداخت. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که نسبت به عملکرد این دستگاه‌ها کنجکاو شده‌اید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

تلفن تحت شبکه در یک نگاه سریع

تلفن تحت شبکه به دستگاهی گفته می‌شود که می‌تواند امواج صوتی را در بستر شبکه و از طریق اینترنت، انتقال دهد. تصوری که ما از دستگاه‌های تلفن داریم، این است که برای جا به جایی صدا، حتما نیاز به اتصال به یک خط آنالوگ مخابرات دارند. تلفن‌های IP اما کاملا برخلاف این باور عمل می‌کنند! در حقیقت، آن‌ها هیچ نیازی به خطوط سنتی آنالوگ یا همان PSTN ندارند.

این دستگاه‌ها در بستر شبکه کار می‌کنند. بنابراین برای استفاده از آن‌ها، قبل از هرچیز به یک پهنای باند مناسب اینترنت نیاز دارید. اما آیا اینترنت به تنهایی برای فعال‌سازی یک تلفن IP کافیست؟ قطعا خیر! این تلفن‌ها باید به درستی برنامه‌ریزی شوند و منبع ورود و خروج صدای آن‌ها نیز کاملا مشخص باشد.

تلفن‌های تحت شبکه، بر اساس تکنولوژی VoIP کار می‌کنند. ویپ یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی است که بشر در دهه‌های اخیر به آن دست یافته است. VoIP ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانند صدا را در بستر اینترنت منتقل کنند. در حقیقت، هر صدایی که به صورت مستقیم و زنده در اینترنت جا به جا می‌شود، به نوعی به ویپ وابسته است.

تلفن‌های IP نیز بدون VoIP نمی‌توانند هیچ عملکردی داشته باشد. به همین خاطر است که به آن‌ها، تلفن ویپ نیز گفته می‌شود. این دستگاه‌ها، از نظر ظاهری تفاوت چندانی با تلفن‌های معمولی ندارند. حتی در نگاه اول، به نظر می‌رسد که عملکرد آن‌ها نیز یکسان است؛ اما در ساز و کاری که برای انتقال صدا به کار می‌برند، تفاوت بسیار زیادی با یک تلفن سنتی دارند.

بیشترین کاربرد تلفن‌های تحت شبکه، به مراکز تلفن ادارات، سازمان‌ها و مجموعه‌های تجاری باز می‌گردد. البته در سالیان اخیر و با راه اندازی Voip در منزل ، این دستگاه‌ها مصارف خانگی نیز دارند. اما هم‌‌چنان بیشتری استفاده از آن‌ها، در مجموعه‌های کاری صورت می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مرتبط باتلفن ویپ را مطالعه نمایید.

تلفن تحت شبکه چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که یک تلفن سنتی برای فعال شدن نیاز به اتصال به خطوط آنالوگ مخابرات دارد، تلفن تحت شبکه نیز باید در نهایت به یک خط شهری متصل شود. تلفن‌های اداری که تلفن‌های IP نیز به نوعی یک مدل از آن‌ها محسوب می‌شوند، به صورت مستقیم به خط تلفن وصل نمی‌شوند و در عوض، به یک دستگاه سانترال یا سرور VoIP متصل می‌شوند.

نگاهی به تلفن‌های اداری و مراکز تلفن 

ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری، برای استفاده بهینه از خطوط شهری اقدام به راه‌اندازی مراکز تلفن می‌نمایند. در این مراکز، خطوط شهری پس از ورود به یک دستگاه سانترال، در میان کارمندان و بخش‌های مختلف مجموعه تقسیم می‌شوند. در این روش، دیگر نیازی نیست که برای هر کارمند، یک خط شهری جداگانه اختصاص داد.

مراکز تلفن امروزه به دو روش سنتی و تحت شبکه پیاده‌سازی می‌شوند. در روش سنتی، یک باکس فیزیکی سانترال  در داخل مجموعه نصب شده و خطوط آنالوگ به کارمندان اختصاص داده می‌شوند. تلفن‌های سانترال (آنالوگ، دیجیتال و هایبرید) برای استفاده در این مجموعه‌ها، طراحی و روانه بازار می‌شوند.

مراکز تلفن تحت شبکه به طور کامل بر اساس تکنولوژی VoIP کار می‌کنند و دیگر خبری از ارتباطات سنتی و آنالوگ نیست. برای راه اندای ویپ ، روش‌های مختلفی از قبیل راه اندازی ویپ با سانترال  و خرید و نصبسانترال  تحت شبکه (یک باکس فیزیکی است که تلفن‌های مجموعه از طریق کابل شبکه به آن متصل می‌شوند)، راه‌اندازی یک سیستم کامپیوتری به عنوان سرور ویپ، راه‌اندازی سرورهای ویپ ابری و … وجود دارند. تلفن‌های تحت شبکه برای استفاده در این مراکز، طراحی و روانه بازار می‌شوند.

با توجه به مواردی که مطرح شد، می‌توانیم یک تعریف دقیق‌تر از تلفن‌های تحت شبکه ارائه دهیم:

تلفن تحت شبکه یکی از انواع مدل‌های تلفن ثابت محسوب می‌شود که می‌تواند با اتصال به یک سرور ویپ (از طریق IP و کابل شبکه)، صدا را از طریق اینترنت و به صورت داده‌های دیجیتال، منتقل کند. در حقیقت، امواج آنالوگ صدا توسط تلفن تحت شبکه به داده‌های صفر و یک تبدیل شده و در بستر اینترنت منتقل می‌شوند. دستگاه تلفن تحت شبکه مقصد نیز داده‌های دیجیتال را دوباره به سیگنال‌های آنالوگ تبدیل کرده و به گوش فردی که پشت خط است، می‌رساند.

آیا می‌توان در منازل نیز از تلفن IP استفاده کرد؟

سیستم‌های ویپ، روی خطوط آنالوگ نیز قابل پیاده‌سازی هستند. به این ترتیب که با استفاده تجهیزات ویپ  از قبیل گیت وی (دستگاهی که می‌تواند رابط میان خطوط آنالوگ و ویپ باشد) و راه‌اندازی یک سرور VoIP می‌توانید در منزل خود نیز از تلفن‌های تحت شبکه استفاده کنید. البته این روش هزینه‌های زیادی در پی دارد و عملا، مقرون به صرفه نخواهد بود.

تلفن‌های تحت شبکه نیازی به سیم‌های مسی مخابرات ندارند

عدم نیاز به خطوط و سیم‌کشی‌های فیزیکی، یکی از مهم‌ترین مزیت تلفن ویپ محسوب می‌شود. از آن‌جایی که این دستگاه‌ها برای انتقال صدا از اینترنت استفاده می‌کنند، می‌توانند از شبکه محلی مجموعه‌های کاری، برای اتصال به سیستم تلفن استفاده کنند. به عبارتی دیگر، در صورتی که شبکه محلی شرکت، اداره یا سازمان خود را پیکربندی و کابل‌کشی کرده باشید، برای راه‌اندازی یک تلفن IP نیازی به کابل‌کشی اضافی نخواهید داشت.

 

 

چاپ